Aktualne typy i prognozy

Ekstraklasa

Ekstraklasa Ekstraklasa jest jeszcze mało widoczna na arenie europejskiej. Nadzieją na podniesienie współczynnika kraju, który zajmuje jedynie 25 miejsce w rankingu UEFA są takie zespoły jak Legia Warszawa, Wisła Kraków, Lech Poznań... . Spróbujmy przeanalizować razem największe mistrzostwa Polski.

Faworyci do tytułu

Legia Warszawa
1.16
Piast Gliwice
10
Lech Poznań
12
Ekstraklasa - Darmowy zakład ! Skorzystaj z bonusu o wartości 400 zł !

Co gracz/typer powinien wiedzieć o Ekstraklasie

Od 2000 roku mistrzostwa są zdecydowanie zdominowane przez Wisłę Kraków (7 tytułów). Legia Warszawa, która w ostatnim turnieju obroniła tytuł mistrza, również pełni ważną czołową rolę. Nie wolno jednak pominąć faktu, że inne kluby jak chociażby Lech Poznań - tytułowy mistrz w 2010 roku, czy Śląsk Wrocław - tytułowy mistrz w 2012 roku, również są regularnie na czele.

Każdego roku, to Derby Krakowa skupiają całą uwagę kibiców. Derby, określane również mianem Świętej Wojny, uważane są za jeden z najbardziej brutalnych rozgrywek w Europie. Walka toczy się pomiędzy kibicami Wisły oraz MKS. Trzeba dodać, że ta kipiąca atmosfera, jest też widoczna na boisku, co nie jednokrotnie przekłada się na spektakularne widowisko.

Od reformy 2013, mistrzostwa odbywają się w formacie 30 kolejek w rundzie zasadniczej. Po rundzie zasadniczej następuje runda finałowa gdzie zostają wyłonione dwie grupy A i B. W grupie A walka się toczy o podim ligowe natomiast w grupie B o utrzymanie w Ekstraklasie. System ten pozwala, na wyłonienie poprzez ‘zrównoważone wstrząsy’ mistrza, zapewniając jednocześnie maksymalne emocje.

Kluczowe statystyki dla Ekstraklasy

Kiedy to podczas sezonu 2013/2014 po raz pierwszy przetestowano nowy format w Ekstraklasie, średnia trafionych goli wynosiła 2,64. W przeciwieństwie do wyobrażenia w Europie, nasze mistrzostwa są więc dość ofensywne. Nie rzadko mamy okazję uczestniczyć w spektakularnych widowiskach, gdzie dwie silne drużyny grają ofensywnie, by wygrać.

Inne ciekawe statystyki: prawie 50% zespołów grających przed własną publicznością wygrywały w 2013/2014!

Nie wahaj się więc typować regularnie na ekipach grających u siebie . Trzeba przyznać, że mimo niskiej frekwencji na stadionach (7000 średnio), grupy kibiców są w stanie skutecznie wywrzeć presję na przeciwniku ...

Legia Warszawa, dwukrotna zdobywczyni tytułu mistrza, wygrała 72% meczy rozegranych przed swoją publicznością, od 2007 roku ! Oglądaj kursy giganta Ekstraklasy na Pepsi Arenie, mogą się okazać regularnie opłacalne ...

Ekstraklasa w skrócie

Mistrzostwa ekstraklasy, stanowią nie lada wyzwanie dla organizatorów, ze względu na warunki klimatyczne w Polsce. Każda zima, powoduje 2-miesięczny zastój (grudzień - luty) ! Co powoduje ochłodzenie ambitnych klubów na arenie europejskiej ...

Na koniec każdego roku obrotowego, dwie z szesnastu drużyn rywalizujących w Ekstraklasie spadają na drugi poziom ligowy, na rzecz dwóch pierwszych drużyn z Pierwszej Ligi. Zdobywca tytułu mistrza Ekstraklasy przechodzi do drugiej rundy kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów UEFA, natomiast, dwie kolejne drużyny, które uzyskały miejsce na podium, zostaną zaproszone do drugiej rundy kwalifikacyjnej Ligi Europy. Trzeba również zaznaczyć, że zwycięzca Pucharu Polski, zostanie również zaproszony do Ligi Europy, która w 2015 roku odbędzie się na Stadionie Narodowym w Polsce.

Długo uważana za skorumpowaną (ponad 300 zawodników, trenerów, sędziów i członków Federacji skazanego od 2011), Ekstraklasa stale pracuje, aby przywrócić swój wizerunek. Euro 2012, nadało jej nieco więcej wiarygodności. W tych mistrzostwach musimy polegać na poważnych zespołach, z Legią Warszawa na czele, aby podnieść wskaźnik UEFA (25 miejsc e) i w końcu doprowadzić zespół do fazy głównej Ligi Mistrzów, co nie działo się od 1996 roku !